Není pochyb o tom, lidé jsou již od pradávna fascinováni smrtí. Především tedy otázkou, zda jí skutečně všechno končí, nebo zda se znovu narodíme v jiném těle. Tomuto procesu se říká reinkarnace a mnoho lidí v ní skutečně věří.
Tvrdí pak, že naše minulé životy ovlivňují i ty současné. Pokud jsme například zemřeli pádem z velké výšky, budeme se v tomto životě bát výšek. Pokud jsme byli udušeni, můžeme mít astma. Jak ale zjistit, zda je příčina naší nemoci či fobie skutečně v našich minulých životech?
S tím by měla pomoci regresní terapie Hlubinná regresní terapie. Ta má pomocí metod jako je například hypnóza pomoci vyvolat vzpomínky právě na minulý život. A pokud se vyrovnáme s traumaty z minulého života, zmizí i problémy v tom našem současném. Skutečně to ale může být takto jednoduché? Opravdu regresní terapie funguje?
Abychom na tuto otázku mohli odpovědět, je nejprve třeba si říci, jak se tvoří vzpomínky. Ty nejsou v podstatě ničím jiným, než spojením několika neuronů v mozku. Veškerá paměť, vše, co jsme kdy zažili, co z nás dělá „nás“, je uloženo právě zde.
Je pravda, že tato neuronová spojení časem slábnou, a někdy i mizí docela. To je i důvod, proč si nepamatujeme celý náš život, a čím dále do minulosti jdeme, tím méně vzpomínek máme. Navíc nejsme schopni si vytvářet komplexní vzpomínky do věku zhruba pěti let. Ano, pamatujeme si, avšak jedná se spíše o vjemy, pocity, obrazy, zvuky či pachy, spíš než o klasickou vzpomínku.
A jak to souvisí s reinkarnací? Jednoduše. Víme, že vzpomínky jsou pouhým výtvorem mozku. Není tedy možné, aby s námi přešly do případného dalšího života. I pokud reinkarnace existuje, pak vždy začínáme se zcela čistým štítem.
Je tedy jasné, že v minulých životech příčina našich problémů být nemůže. A regresní či jiné terapie, slibující vám odhalení vašich minulých životů, nejsou nic jiného než prostý podvod.