Není dřevo, jako dřevo
Podlaha na terasu z dřevěného masivu může překvapivě plnit svou funkci déle, než čtvrt století, zvolíte-li vhodný materiál, resp. dřevinu. Zcela nevhodný je smrk a ideální není ani borovice, zde počítejte s trvanlivostí kolem pěti až osmi let. Optimální, jak z praktického, tak i z estetického hlediska, je sibiřský modřín, je to velmi kompaktní dřevina, s odolností vůči povětrnostním vlivům přes pětadvacet let. A pokud sázíte na špičkové materiály, dejte přednost exotickému dřevu, které by při správné pokládce mělo sloužit déle, než třicet let.
Jak se správně podlaha pokládá
Dřevu je zapotřebí umožnit dýchání a odpařování vody a vlhkosti, která se tu nashromáždí díky povětrnostním vlivům. Voda je v podstatě největší nepřítel dřevin, to si uvědomuje každý, kdo opatří výrobky ze dřeva ochranným nátěrem, čímž docílí jejich životnost v řádu desítek let. Týká se to jak podlahových teras, tak i nízkoenergetických dřevostaveb či dřevěných chat.
U pokládky dřevěných podlah na terasách se začíná rektifikačními terči pod terasu, jsou to nezbytné pomůcky pro pokládku podkladových dřevěných hranolů, které tvoří základ celé konstrukce. Terče mají za úkol zajistit důkladné proudění vzduchu v těchto místech a zároveň zlepšují odvod vody od povrchu dřeva.
Na hranoly se pak pokládají distanční podložky a teprve na ně horní vrstva terasových prken. Prkna se nesmí dotýkat hranolů opět kvůli zamezení zadržování vlhkosti ve styčné ploše, tam by právě mohlo docházet ke hnilobnému rozkladnému procesu, který výrazně sníží životnost podlahy i u kvalitních dřevin.
Spojovací prvky (vruty) by měly být z nerezové chromniklové oceli, jakýkoli korodující kov by výrazně narušil bezpečnost celé podlahy a samozřejmě opětovně snížil její životnost. A samozřejmě také záleží na povrchové úpravě prken, která mohou být hladká, nebo opatřena jemným či hrubým drážkováním.