Máte na vašem voze namontovanou „kouli“, nebo o ní vážně uvažujete? Pak vězte, že se jedná o víceúčelovou pomůcku, která může přijít vhod i tam, kde byste ji neočekávali. Občasné stěhování nábytku, převážení různých věcí, stavebnin, zahradní zeminy, koberců, domácích spotřebičů v přívěsném vozíku – to jsou situace, které náš život provází poměrně často. Někteří využívají kouli za autem k připojení obytného přívěsu, ale stále častěji se objevujícím fenoménem jsou oblíbené nosiče kol na tažné zařízení.
Nosič kol umístěný na tažném zařízení je dnes velice žádaný
Mít umístěná kola na střeše, je klasika, kterou jistě někteří z vás pamatují z doby socialismu. Tehdy šlo o veskrze jednotné typy karosérií, na něž pasovaly autozahrádky, montované na střechu. Měly omezenou nosnost, i když někteří nezodpovědní řidiči na nich převáželi velmi rozměrný a těžký náklad.
Tímto způsobem se také později začala převážet jízdní kola, vznikaly první nosiče a v devadesátých letech se prakticky jiný způsob nevyužíval. Teprve s nástupem nového milénia se na trhu objevily speciální výrobky instalované na páté dveře, nebo na tažná zařízení.
Nevýhody střešních nosičů byly zřejmé již od prvopočátku:
- Jízda byla nepříjemná zvláště za větrného počasí, to se projevilo na zvýšené citlivosti vůči bočnímu větru a vyšší spotřebou paliva vzhledem ke zhoršené aerodynamice.
- Nasadit bicykl na střechu znamenalo zvednout do výšky nad ramena zhruba patnáct kilo. Pro muže fyzicky zdatné – hračka, ale co ti ostatní, zvláště ženy menšího vzrůstu?
- Se zavazadlem na střeše se rázem stal z osobního vozu nákladní automobil, alespoň co se týče výšky. Vznikaly problémy s průjezdem pod nízkými mosty a parkování v garáži nepřipadalo v úvahu.
- Při jízdě také musíte spoléhat na své schopnosti a plně si důvěřovat, že jste upevnili kola na stojan dostatečně stabilně. Občas se také přihodila nemilá věc, kdy se náklad odpoutal a zřítil, nebo dokonce poškodil karosérii. Něco takového se s nosiči na tažném zařízení nemůže stát.