Statistiky nám říkají, že půjčky si bere skutečně mnoho lidí. V současnosti nějakou splácí více než polovina dospělé populace našeho státu. Je tedy jen pochopitelné, že jejich poskytovatelé nabízí mnoho typů, aby si nějakou mohl vzít prakticky každý zájemce. Koneckonců, byli by hloupí, kdyby se připravovali o klienty.
Je pak jasné, že některé z nich jsou populárnější než jiné. Jednou z těch oblíbenějších je například nebankovní úvěr zajištěný nemovitostí. Ten je vhodný pro poměrně širokou škálu zájemců, avšak i ten má svá pravidla, která musí být dodržena.
Jeho hlavní výhodou je fakt, že u tohoto typu půjčky není ani zdaleka tak přísně kontrolována platební schopnost žadatele, tedy jeho čistý měsíční příjem. Ani kritéria pro registr dlužníků nejsou tak tvrdá, jak je obvyklé. Díky tomu na ni dosáhne mnohem více lidí.
Háček je zde samozřejmě v tom, jak již název napovídá, že ručíte svou nemovitostí. A právě zde dochází nejčastěji k problémům. I ona totiž musí splňovat několik zásadních požadavků.
Tím nejdůležitějším, a nejvíce problematickým, je to, že žadatel musí být jejím výlučným vlastníkem. Pokud je napsaná na kohokoliv jiného, byť by to byla osoba blízká, máme smůlu. Legálně musíme být jejími majiteli my.
Samozřejmě také musí mít větší hodnotu, než je částka, kterou si půjčíme. To v naprosté většině případů není problém, neboť ceny nemovitostí jsou v současné době skutečně vysoké, a s největší pravděpodobností ještě porostou.
V neposlední řadě pak musíme být srozuměni s tím, že pokud nebudeme řádně splácet, bude nám ona nemovitost zabavena a prodána v aukci. Výtěžek pak bude použit ke splacení našeho dluhu, a i to, co případně zbyde, si nechá poskytovatel.
To vše je dobré si uvědomit, než o ni půjdeme požádat. Na první pohled se sice může zdát výhodná, avšak především pro chudší lidi je to cesta do dluhové pasti. A té je rozhodně lepší se vyhnout.