Kolagen je bílkovina, která má v našem těle na starosti mnoho funkcí. Také, kdybychom se podívali jeho obsah v organismu, tak zjistíme, že u dospělého tvoří 25-30 % veškerých bílkovin a u dětí je to o něco málo méně, asi 20-25 %. Mohlo by se tak zdát, že v pozdějším věku se kolagenu tvoří více. Opak je ale pravdou. V době stárnutí se ostatní složky extracelulární matrix přeměňují na kolagen, a to jen v určitých typech tkání, takže jeho množství se nepatrně zvyšuje.
Ovšem ve tkáních jako je kůže nebo chrupavky se množství kolagenu s věkem snižuje, a tento úbytek má právě na svědomí některé znaky stárnutí, jako je tvorba vrásek nebo opotřebení kloubních spojení. Zajímavé je, že v našem těle se tvoří různé typy kolagenu a ty mají také na svědomí jiné funkce v rozličných tkáních. Nejtypičtější je kolagen typu I, který se právě nachází kůži, chrupavkách, šlachách nebo i kostech. Dalším významným typem je kolagen III, který tvoří hemopoetickou tkáň, kde se tvoří červené a bílé krvinky, ale také třeba i krevní destičky. Vedle toho kolagen typu IV se nachází v ledvinách a tvoří síť, která je součástí membrány, přes kterou se filtruje krevní plazmy, přičemž vzniká primární moč. Schopnost syntézy kolagenu mají také některé buňky v játrech.
Ty ji ovšem aktivují až dojde na játrech k nějakému poškození. Dojde tak k zahojení ranky a ke vzniku jizvičky, která ovšem neobsahuje hepatocyty, přesně ty buňky, díky kterým jsou naše játra aktivní. Játra tak ztrácí některé ze svých vlastností, takže vzniká onemocnění zvané jaterní cirhóza. Jak už bylo popsáno výše, kolagen je často spojován s projevy stárnutí, a proto se jej snaží ženy ve středním věku doplňovat. U takových doplňků si ovšem musíte dát pozor na to, jak kvalitní je přijímaný kolagen a jaká je jeho forma. Zajímavý je například tekutý kolagen, který je dobře vstřebatelný, a tak zajišťuje vysokou účinnost.