Bankovní půjčku asi není potřeba složitě představovat, je produktem většiny bank a využijeme jí hlavně v případě, kdy potřebujeme větší finanční obnos, ale příliš nás netrápí delší schvalovací proces. A to je pro mnohé možná kámen úrazu. Ano, bankovní poskytovatelé jsou stále v čele, co se týká důvěryhodnosti u svých klientů, nabízí příznivou úrokovou sazbu a výhodné podmínky. Ale mají také největší procento zamítnutých žádostí po novele zákona z roku 2020, kdy ČNB upravila podmínky pro schválení úvěrových produktů.
Každý žadatel v bance musí projít individuálním schvalovacím procesem, kdy se primárně posuzuje jeho bonita. Tu určitě celá řada faktorů, jako je věk, měsíční příjem, další závazky atd. Pokud je bonita příliš nízká, vystavuje se žadatel větší pravděpodobnosti zamítnutí. Neúspěšná žádost o úvěr je následně zaznamenám v registru dlužníků, do kterého mají bankovní i nebankovní společnosti přístup. Pokud tedy v jedné bance s žádostí neuspějete, je pravděpodobné, že v jiné vás čeká podobný osud.
Nebankovní sektor je ale v tomto ohledu o poznání benevolentnější. Většina věřitelů z nebankovního sektoru pracuje s automatickým schvalovacím procesem a žádost je možné snadno vyřídit online v pohodlí domova. Jakýkoliv záznam v registru dlužníků není pro tyto společnosti relevantní. Do registru dlužníků tak vůbec nenahlíží nebo neberou na negativní záznam zřetel. Nebankovní sektor je znám hlavně pro své rychlé spotřebitelské úvěry v řádech tisíců korun, přesto najdeme nabídky i na nebankovní hypotéku https://www.hypoteka-bez-registru.net/nebankovni_hypoteka, která nabízí příznivý úrok a výhodné podmínky. Sen o vlastním bydlení si tak mohou splnit i ti, kterým banky z nějakého důvodu žádost o hypoteční úvěr zamítly. Na takové totiž čekají nebankovní společnosti s otevřenou náručí.