V podzimním a zimním období je nutné posilovat imunitu a tím se bránit proti nemocem. Naučte se dělat to, co vás udrží ve formě za každého počasí.
Jak se ubránit proti nemocem a jak správně posilovat imunitu v chladných měsících?
Asi nikdo se během podzimu nebo zimy neubrání nějaké té rýmě či nachlazení. Zejména u dětí jsou pak nejrůznější respirační onemocnění velmi běžná, a to už od října až do března. Je třeba ale správně posilovat imunitu a bránit se proti častým onemocněním v těchto měsících. Pak vás neohrozí bacily ani zhoršující se počasí. Co všechno je důležité, a jak se můžete skutečně efektivně bránit? Na co si dát pozor a jaké potraviny zařadit do jídelníčku?
Vitamíny nasaďte včas
Nejlépe uděláte, když na podporu imunity budete užívat pravidelně vitamíny. Můžete užívat doplňky stravy, můžete ale vsadit i na přirozenou formu a můžete zvýšit příjem ovoce a zeleniny. Je třeba ale začít včas, tedy již s nástupem podzimu. U dětí je vhodné začít s vitamíny již před nástupem do školských zařízení, tedy s koncem prázdnin. Vitamín C se považuje za nejdůležitější při posilování imunity, podstatnou roli hraje i při boji s nemocí. Kromě toho ale vsaďte i na probiotika, ty můžete do těla dostat snadno i prostřednictvím vhodné stravy. Jezte proto kvašené výrobky. V jídelníčku by neměly chybět bílkoviny, ryby ale i vláknina.
Hodně odpočinku, spánku i otužování
Není nutné se vyhýbat pobytu venku, i když je chladno. Naopak, právě pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, imunitu značně posiluje. Stačí krátké procházky, ale opravdu pravidelně. Na imunitu výborně funguje otužování, v ním je ale potřeba začít postupně, stačí si doma zkoušet dávat postupně studenou sprchu, která vás příjemně nabudí. Pro tělo je nezbytný i odpočinek, během zimních měsíců se dost často cítíme unavení, je brzy tma, a tak člověk nemá tolik energie. Zkuste pravidelně a dostatečně dlouho spát a odpočívat. Minimálně šest hodin denně v kuse spěte a snažte se dodržovat tento režim i o víkendech. Tělo nezbytný čas na regeneraci potřebuje. U dětí i dospělých je pak nutné i dodržovat hygienické návyky. Snažte se mýt pravidelně ruce, v kolektivu se chraňte také, co nejvíce to jde. Pozor i na prostředky hromadné dopravy, kde se nejrůznější bacily šíří neskutečně rychle. Dezinfekční gel na ruce tak mějte raději vždy u sebe.