Technika KonMari je technikou pro efektivní skládání oblečení a celkově i pro zatočení s nepořádkem jednou provždy. KonMari je známá tím, že radí občanům, jak efektivně a přehledně uspořádat oblečení v šatní skříni, jak zatočit s přeplněnou knihovnou nebo s hromadou papírů, které se stále hromadí a neubývají. Celkově dojem neuspořádanosti a „bordelu“ může vést i k tomu, že v pracovním prostředí bude zaměstnanec demotivován a celkově mu bude klesat produktivita a bude z neustálého zavalení prací mít duševní problémy.
Jak vznikla metoda KonMari?
Metodu KonMari vynalezna Marie Kondo a ukazuje tímto uspořádáním věcí na novu cestu za lepším vnímáním a přemýšlením o věcech, které kolem sebe vnímáme. U této metody je důležité striktně dodržovat přesné postupy, aby vše fungovalo přesně tak, jak má (a aby si to občané neulehčovali právě tím, že některou část vynechají). Postup techniky KonMari je následující:
- musíme si ujasnit rozdíl mezi uklízením (předmětů) a čištěním (nečistot) – musíme si uvědomit, že jde o reorganizaci a lepší uspořádání věcí kolem nás,
- vše nepotřebné musí pryč – nač bychom měli hromadit vše kolem nás jen proto, že k tomu nemáme citový vztah, když to už 15 let nepoužíváme, nebo jsme to dostali jako nevhodný dárek a darovaný předmět nechceme dát pryč?
- uklízení začíná v přesně daném pořadí – nejprve začneme oblečením, pak následují knihy, papíry a dokumenty, ostatní předměty (elektronika, kuchyňské vybavení) a nakonec vzpomínkové a sentimentální věci.
- každý předmět musí mít přesně dané místo, kam patří (předměty bez přesného určení vedou k tomu, že budeme i další předměty dávat jinam než na své místo.
Důležité je uvědomit si, že úklid není jen uklízení, ale jde o proces, při kterém si uvědomíme, že ne všechno ke svému životu potřebujeme čili k minimalistickému bydlení, které je snadné na údržbu a úklid).