Jako ekonomika se rozumí hospodaření určitého subjektu například státu. Hospodaření jako takové se dělí na: nadnárodní, národní nebo podnikové. V minulých letech ekonomika v České republice raketově vzrostla. A to z 3,7 na 4,1 procenta. Je to dobrá zpráva, protože na domácím trhu se zvýšila výroba. Také se začalo dařit všem odvětvím na trhu.
To mělo samozřejmě za důsledek, že počet nezaměstnaných lidí klesla na historické minimum. A tím vzniká problém opačný, a to že volných pracovních sil byl obrovský nedostatek. A firmy se mezi sebou začaly hádat a snažily se jedna druhé pracovní síly přetáhnout. Lákaly na obrovské množství benefitů a příslibů na růst mzdy. Ale jak to bude pokračovat dál? Můžeme stále čekat hlad zaměstnavatelů po získání nových pracovních sil? Nebo nás naopak čeká ústup a pomalé ustálení ekonomiky? Pokud se podíváme na Evropu a na její spolupráci s USA nebo s Čínou nikdo neví, jak to vše dopadne. A co se v budoucnosti dál může odehrát. Vše se zdá být zatím nejisté. V současnosti ekonomika v České republice zažívá ochlazení. Zpomalení hospodářského domácího produktu na dvě procenta. Ale nemusíme se bát. Protože naše mzdy narůstají rychleji než produktivita práce. Týkat se nás však bude zdražování potravin a energií. Stále platí, že náš hnací motor je náš export do zahraničí. Ovlivnit by nás mohl jedině pokles ekonomiky světové.
A to je například plánované vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Elektrická energie je v současnosti dražší o více než čtvrtinu. Nafta a benzín asi o deset procent. Ze všech našich sousedů na tom bude v letošním roce lépe jen Slovensko. Příkladem by nám také mohlo být Irsko. Jeho růst přetrvává i přes krize, kterými muselo projít. Má nízkou inflaci a stále se snaží jít kupředu a starat se co nejlépe o veřejné finance. Můžeme si to shrnout tak, že ekonomika v České republice v příštích letech bude minimálně klesat, ale nemusíme se toho obávat. Protože hlad po kvalifikovaných lidech jen tak nezmizí.