Snem každého zahradníka je, mít trávu a záhony bez plevele. Udržet zahradu bez plevele je těžší než si myslíte. Bohužel příroda to nastavila tak, že plevelným rostlinám se daří úplně všude. Dokonce ty nejhorší podmínky jsou pro jejich růst přijatelné.
Plevel je nejen esteticky nežádoucí, ale okolním rostlinám ubírá živiny z půdy, vláhu a světlo.
Určitě bychom se měli snažit, plevel zlikvidovat. Je k zamyšlení, po jakém přípravku sáhneme. Po stoprocentně účinných chemických přípravcích nebo se pokusíme plevel zlikvidovat ekologicky?
Chemické odstranění nežádoucí zeleně je určitě účinné, ale negativní dopad na životní prostředí, také není nezanedbatelný.
Při aplikaci těchto prostředků si musíme dávat pozor, aby se chemická látka nedostala k užitkovým rostlinám!
Tyto chemické postřiky proto provádějte za bezvětří.
Další možností, asi tou nejméně oblíbenou, je mechanické odstranění. Menší záhon nejspíš vyplejeme, ale na větších plochách, určitě moc úspěšní nebudeme.
Nevýhoda je, že plevel se po pár dnech objeví znovu a nás tato neoblíbená činnost, bude čekat stále dokola. Můžeme si být jisti, že všechny kořínky se nám určitě odstranit nepodaří. Můžeme, ale rostliny obsypat mulčovací kůrou. Ta vzrůstu plevele úspěšně zamezí.
Některé plevele jsou obzvlášť nepříjemné. Mezi ně určitě patří ptačinec žabinec.
Je velmi odolný a jeho plazivé a dlouhé stonky dokáží během krátké doby, porůst rozsáhlou plochu.
Jeden klad, ale tento neoblíbený plevel má. Jedná se totiž o léčivku, která se používá, jako močopudný prostředek. Za syrova se dají lístky ptačince, použít do salátů.
Mezi plevel, který žádným kladem nedisponuje, patří bršlice kozí noha. Patří mezi úporné a velmi houževnaté plevele. Rozmnožuje se velmi dlouhým a rozvětveným kořenovým systémem. S mechanickým odstraněním si v tomto případě určitě nevystačíme. Použijeme herbicidy, které kořenový systém spolehlivě naruší. Pro úspěšné odstranění bršlice, bude nutné, postřik aplikovat alespoň dvakrát.