Pokud se řekne žárovka nebo zářivka, případně LED osvětlení, tak mnozí již znají, s čím tento název spojit. Ovšem v pozadí stojí ještě další světelný zdroj a o tom se zase až tak moc na veřejnosti nemluví a možná ani nevíme kde ho hledat. V podstatě se jedná o uzavřený prostor, který je naplněný různou směsí par a plynů, tady v podstatě bude záležet, o jaký druh výbojky se bude jednat a kde bude mít své využití.
Do této trubice jsou přivedeny z vnějšího prostoru dvě, případně i více elektrod. Musí tomu tak být, jelikož jejich úkolem je zavedení elektrického proudu do plynové náplně. Takže kdybychom shrnuli jejich podstatný úkol, tak je to v podstatě velmi jasné. Přivedená elektrická energie se promění na světlo. Poté jsou umístěny do své takové ochrany a ta může být ze skla, korundy, ale i jiného materiálu, záleží, kde bude její místo. Dále je rozhodující tlak, který může být vysokotlaký nebo nízkotlaký.
– Vysokotlaký dále dělíme na sodíkové, rtuťové a halogenidové.
– Nízkotlaký na rtuťové, které se spíše objevují pod názvem zářivky a sodíkové.
Jejich použití
Záleží, co mají za svůj úkol a co se od nich očekává. Využití se prakticky nalezne všude. Například umělci je využívají pro speciální účely osvětlení, vidíme je v neonových nápisech, které doslova vybízejí k navštívení podniku nebo vyzkoušení zboží, případně lákají na tučnou výhru. Zářivky nezůstávají stranou a díky plynu dokážou vytvořit výraznou barvu. Xenon je známý plyn, který vyzařuje šedou nebo modro-šedou, až bílou barvu.
Také jeho světlo může působit jako světle zeleno-modře. Ovšem je nejvíce používané v blescích našich fotoaparátů, v xenonových světlometech, tudíž v automobilovém průmyslu, ale také v lampách. Ještě jasnější světlo bude vydávat oxid uhličitý, který se používá v CO2 laserech. Zkrátka je nalezneme ve skvělém osvětlení nejen venkovních prostorů, automobilů, ale i pracovních hal, výloh a dalších ploch.